Is voorlezen aan een baby van een paar maanden te vroeg?

Veel nieuwe ouders vragen het zich af: is voorlezen aan een baby van een paar maanden niet te vroeg? We vallen maar meteen met de deur in huis: nee!
Voorlezen is juist een goede manier om vanaf het begin een band op te bouwen en de taalontwikkeling van je baby te stimuleren. Ook al begrijpt je baby de woorden nog niet, jouw stem, toon en nabijheid maken een wereld van verschil.
Waarom voorlezen aan een baby van een paar maanden?
Zodra je baby geboren wordt, leert hij door te luisteren. Jouw stem is herkenbaar en geruststellend. Door regelmatig voor te lezen aan je baby, raakt hij vertrouwd met de klanken, het ritme en de intonatie. Dit is de basis van de latere taal- en spraakontwikkeling. Natuurlijk is voorlezen ook een fijn rustmoment, wat de band met je baby zal versterken.
Wat voor boekjes zijn geschikt voor baby's?
Voor baby’s van 0 tot 3 maanden zijn zwart-wit boekjes ideaal. Deze contrasten zijn goed zichtbaar voor jonge ogen, die kleuren nog nauwelijks kunnen zien. Vanaf ongeveer 3 maanden gaan baby’s beter kleuren zien en dan zijn felle kleuren zoals rood, geel, blauw en groen juist extra stimulerend. Tegenwoordig zie je veel speelgoed in zachte, neutrale kleuren zoals beige. Deze kleur is erg populair in het interieur, maar zijn helaas wel veel te zacht voor baby’s om goed te zien. Ze trekken niet de aandacht. Boekjes met duidelijke vormen en heldere felle kleuren helpen je baby om te focussen, te ontdekken en te leren. En goed om te weten: je hoeft niet letterlijk alles voor te lezen! Zingen en benoemen is ook een leuke vorm van voorlezen.
Hoe maak je tijd voor voorlezen als je het druk hebt?
Voorlezen hoeft niet lang te duren. Een paar minuten per dag is in het begin al genoeg. Maak van voorlezen een vast onderdeel: tijdens het voeden, in bad, of voor het slapen gaan. Ook praten over wat je ziet of doet, of rijmpjes opzeggen tijdens het verschonen, helpt al enorm. Alles wat je zegt draagt bij aan de taalontwikkeling van je kind.
Tips: zó begin je makkelijk met voorlezen aan je baby
- Begin al vanaf de geboorte met voorlezen. Of praat veel tegen je baby en vertel wat je ziet en doet.
- Kies in het begin voor zwart-wit boekjes en stap daarna over op eenvoudige illustraties en felle kleuren.
- Pak in ieder geval één vast moment van de dag. Bijvoorbeeld bij bedtijd of voeding. Een minuutje om mee te starten is al voldoende.
- Benoem duidelijk wat je ziet in het boekje.
- Haal het gratis BoekStartkoffertje op bij de Bibliotheek en leen meteen de leukste babyboekjes!
Boekjes vanaf ca. 1 maand
-
Anita Engelen
-
Stella Baggott
Boekjes vanaf 3 maanden
-
Surya Sajnani
-
Deborah van de Leijgraaf
-
Rowena Blyth
-
Deborah van de Leijgraaf
-
Surya Sajnani
-
Deborah van de Leijgraaf
-
Deborah van de Leijgraaf
Milo ziet de wereld in zwart-wit
Rowena Blyth
-
Tanja Louwers